Strona główna  »   Porady Kulinarne  »   Sprawdzony sposób na oczyszczanie organizmu

Sprawdzony sposób na oczyszczanie organizmu

-
Sprawdzony sposób na oczyszczanie organizmu Herbaty na oczyszczenie, tabletki, inwazyjne diety? wiele jest produktów i sposobów, dzięki którym, według producenta, możesz oczyścić swój organizm. Zastanów się czy naprawdę ich potrzebujesz, zanim oczyścisz swój portfel.
Funkcje wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Posiada wiele funkcji takich jak m.in. synteza hormonów, magazynowanie żelaza oraz wielu witamin, wytwarzanie kwasów żółciowych, a jedną z nich jest wspomniane oczyszczanie organizmu. Jest to jej naturalną funkcją, w związku z czym nie potrzebuje wspomagania chemicznego. Wątroba samodzielnie neutralizuje toksyny, alkohol, niektóre leki oraz przekształca amoniak w mocznik.

Funkcje nerek

Nerki wchodzą w skład układu moczowego. Do ich funkcji należą: filtrowanie osocza, wydzielanie moczu do moczowodów a wraz z nim szkodliwych produktów przemiany materii, regulowanie objętości płynów ustrojowych oraz ich pH, wydalanie odpadów metabolicznych oraz innych związków chemicznych jak np. leki, reabsorpcja elektrolitów, witamin, cząsteczek organicznych oraz odfiltrowanej wody.

Jak dbać o organizm?

Racjonalna i dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Powinna zawierać odpowiednie ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Każdy z nas potrzebuje indywidualnej diety, gdyż mamy inne potrzeby. Inny rozkład makroskładników będzie miała osoba aktywna fizycznie, inny prowadząca siedzący tryb życia, pod uwagę należy również wziąć preferencje żywieniowe. Ważnym jest aby pamiętać o spożywaniu minimum 1,5 litra wody na dobę, gdyż wspomoże ona proces filtracji. Unikanie używek typu alkohol z pewnością pomoże się zregenerować naszej wątrobie, oraz nie zakłóci procesu metabolizowania toksyn oraz leków.

Herbaty oczyszczające

Nie dajcie się zwieść obietnicom z kolorowych opakowań różnych herbat oczyszczających. Obiecują one Wam m.in. obniżenie poziomu cholesterolu, regulację przemiany tłuszczów a także (o zgrozo!) spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Niestety, hasła te powodują, że chętnie sięgacie po tego rodzaju środki.

Jeżeli chcecie uzupełnić swoją codzienną dietę o picie ziołowej herbaty, spróbujcie sprawdzonych kompozycji takich jak herbata z ostropestu, jeżówki purpurowej czy czystka, które mają również działanie antyoksydacyjne.

Najważniejsze by pamiętać iż samymi ziołami nie sprawicie, że Wasz organizm będzie działał sprawnie. Należy jeść zdrowo i regularnie oraz włączyć do codziennego rozkładu dnia minimum 30 minut ruchu na świeżym powietrzu.

Antyoksydanty

Do antyoksydantów zaliczamy m.in. witaminę A, glutation, lignany, karotenoidy, flawonoidy oraz witaminę C, która uważana jest za jeden z silniejszych przeciwutleniaczy. Do ich zadań należą ochrona organizmu przed stresem oksydacyjnym oraz zanieczyszczeniami środowiska zewnętrznego, antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, hamują reakcje utleniania w organizmie.

Znaleźć je można m.in. w porzeczkach, żurawinach, aronii, jarmużu, marchwi, nasionach lnu, brokułach, skórkach jabłek, jeżówce purpurowej, czystku. W związku z tym, korzystaj z naturalnych źródeł antyoksydantów, nie trzeba ich suplementować, jeśli nie jest to konieczne.

Podsumowując

We wszystkim trzeba postawić na zdrowy rozsądek. Nie wierzcie wszystkiemu co mówią osoby ubrane w biały fartuch w reklamach, niech nie zwiodą was zdjęcia ?przed? i ?po? stosowaniu środków na oczyszczenie. Wszystko możecie znaleźć w naturze.
Jeżeli natomiast czujecie, że wolicie postawić na suplementację, skonsultujcie swój wybór z lekarzem w przychodni czy też farmaceutą.

______________________________________________________________________________________

autor: dietetyk mgr Patrycja Pawlikowska
Poradnia Mój Dietetyk Piastów


06-12-2017