Strona główna  »   Porady Kulinarne  »   Kawa może uchronić przed Alzheimerem i Parkinsonem - zobacz jaką wybrać

Kawa może uchronić przed Alzheimerem i Parkinsonem - zobacz jaką wybrać

-
Kawa może uchronić przed Alzheimerem i Parkinsonem - zobacz jaką wybrać Na brytyjskim Uniwersytecie Ulster w Coleraine przeprowadzono badania wpływu picia kawy na zdrowie. Odkryto, że kawa może chronić mózg przed zaburzeniami poznawczymi i zwiększyć umiejętności myślenia.
Konsumpcja kawy zdaje się mieć pewną korelację ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera i choroby Parkinsona - zauważa dr Donald Weaver, który jest dyrektorem Instytutu Mózgu Krembil - Chcieliśmy jednak zbadać, dlaczego tak się dzieje - jakie związki są zaangażowane i jak mogą wpływać na osłabienie funkcji poznawczych związane z wiekiem.

Zaskakujące wydaje się odkrycie opisane przez dra Weavera w czasopiśmie "Frontiers in Neuroscience", że za zbawienny wpływ kawy na mózg odpowiedzialna nie jest kofeina, ale związki uwalniane podczas procesu palenia kawy.

To fenylindany, które wydają się hamować amalgamację tau i beta-amyloidu. Są to toksyczne białka, z których nadmierne nagromadzenie w mózgu jest kluczowym czynnikiem w chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Wydaje się, że dłuższy czas palenia powoduje, że ziarna kawy wytwarzają więcej fenylindanów. Sugeruje to, że ciemna palona kawa - zarówno zwykła, jak i bezkofeinowa - ma najsilniejszy ochronny wpływ na mózg.Z kolei dr Ross Mancini biorący udział w badaniach podkreśla, że za wcześnie jest na stawianie tezy, że kawa może być lekarstwem. Konieczne jest przeprowadzenie jeszcze wielu badań w kontekście terapeutycznym.
10-11-2018